Blog

Kvasinková infekcia pošvy

Kvasinková infekcia pošvy je jednou z najčastejších príčin tzv. výtoku z rodidiel. Toto ochorenie je postrachom mnohých žien , dievčat, ale tiež gynekológov a pri dodržaní istých liečebných postupov je liečiteľné. Najznámejšou kvasinkou je Candida Albicans , ktorá je v skutočnosti neškodná a u väčšiny populácie kolonizuje hrubé črevo, bez toho aby spôsobila ťažkosti . V pošve sú kvasinky považované za podmienene patogénne mikroorganizmy .To znamená , že trpezlivo čakajú na optimálnu príležitosť k rozmnoženiu a prenikajú medzi jednotlivé vrstvy sliznice pošvy a tiež na kožu vonkajších rodidiel, pri tom konkurentom odoberajú živiny a prekonávajú obranný imunitný systém .

 V klinickom obraze dominuje svrbenie pálenie a tvarohovitý výtok , niekedy je vodnatý bez zápachu. Chronická kvasinková infekcia má za následok zmenu hrúbky kože a sliznice a rodidlá majú starecký vzhľad. Infekcia sa zväčša nešíri do dutiny maternice a ochorenie nemá vplyv na priebeh tehotenstva, no môže znamenať hrozbu pre novorodenca , ktorý sa môže počas pôrodu infikovať kvasinkou.

Príčinou rozmnoženia kvasiniek je prekonanie inej infekcie s následným užívaním antibiotík, hormonálne zmeny / tehotenstvo , užívanie hormonálnej antikoncepcie ,/ stres, zlá životospráva, porucha metabolizmu cukrov .Nevhodná spodná bielizeň z umelých tkanín a tiež tzv. tango nohavičky, príliš tesné rifle nosené niekoľko dní po sebe……
Sexuálny prenos infekcie a ani potreba liečby partnera sa jednoznačne nepotvrdila, s výnimkou tých mužov, ktorí majú príznaky kvasinkovej infekcie a sú partnermi žien s infekciou.

V liečbe akútnej kvasinkovej infekcie dominuje lokálna / vaginálna / aplikácia tzv. antimykotík ,ktorá ale musí trvať dostatočne dlhý čas. Recidivujúca chronická kvasinková infekcia sa bezpodmienečne lieči v kombinácií lokálnej aplikácií liečiva s celkovým užívaním tabliet alebo kapsúl nie menej ako 14 dní . Potom nasleduje farmakologická prevencia a zmeny životného štýlu./stravovanie , zmena bielizne , výmena tesných nohavíc za sukne ,vylúčenie jednorázového príjmu väčšieho množstva cukrov, nestriedať análny a vaginálny pohlavný styk v nesprávnom poradí,…/ Spomínaná prevencia spočíva v užívaní antimykotických tabliet l krát mesačne po dobu 6 mesiacov . Zmeny životného štýlu sú nevyhnutným doplnkom liečby a keď ich žena odmieta , jednoznačne nemôže očakávať úspech liečby.  

25. februára 2022 Zaujímavosti
About dn@admin