Blog

Anémia – chudokrvnosť

Anémia-chudokrvnosť je zníženie koncentrácie nosičov kyslíka,teda hemoglobínu a červených krviniek v určitej objemovej jednotke krvi pod hodnoty zistené ako normálne v určitom veku a podľa pohlavia.Zvyčajne sa prajavuje bledosťou, ospalosťou, malátnosťou, svalovou slabosťou, často býva dýchavičnosť, zrýchlený pulz. Pre určité typy anémií je charakteriský odtień bledosti kože a slizníc.

 Pri anémií z nedostatku železa býva tzv alabastrová, perleťovobiela bledosť. Je to najčastejší typ anémií vo všetkých vekových obdobiach, no najmä u žien v obdobií dospievania a fertility. Príčiny nedostatku železa sú jednak z fyzilogických dôvodov pri zvýšenej potrebe železa pre organizmus a pri chorobných stavoch následkom nedostatočného prijmu, poruche vstrebávania železa a pri zvýšených stratách zjavným, alebo skrytým krvácaním.U žien medzi 30-50 rokom života vzniká anémia zo zvýšených strát železa menštruačným krvávaním, graviditami, pôrodmi, laktáciou, prípadne potratmi. Priemerná strata železa pri menštruácií je asi 15-30 mg .Negatívne na krvetvorbu pôsobia aj ženské pohlavné hormóny estrogény , preto pri nevyváženom stravovaní ,alebo pri chorobách tráviaceho systému sa u ženy rýchlo prejaví anémia. U starších žien vždy treba pátrať po zdroji krvácania .Často to býva chronické nebadateľné krvácanie z tráviaceho systému /hemoroidy, žalúdočné vredy, rakovina žalúdka,zápaly hrubého a tenkého čreva a pod/ močových ciest /chronické zápaly obličiek,obličkové kamene, nádorové ochorenie obličiek a močového mechúra /, z maternice napr.pri nezhubných tumoroch / myomy/ a pri polypóze a rakovine výstielky maternice.
Z gynekologického hľadiska ak nemáte dokázanú žiadnu chorobnú zmenu na orgánoch v malej panve a dokázateľne máte minimálne krvné straty pri menštruácií odstránenie maternice nie je indikované. Bolo by vhodné po konzultácií s odborným lekárom hematológom presne určiť typ vašej anémie a podľa toho určiť managemant vyšetrení a liečby.

25. februára 2022 Zaujímavosti
About dn@admin